Wilhelm (Guillaume) Siemieński

Nagrobek

Kliknij obraz, by obejrzeć go w powiększeniu

Biogram

Wilhelm (Guillaume) Siemieński

Guillaume Siemienski, 1954 - 2010 - Political Affairs Officer. 

Pan Guillaume Siemieński, obywatel Kanady, rozpoczął pracę w Organizacji Narodów Zjednoczonych w roku 2008, na stanowisku Wyższego Urzędnika ds. Politycznych w Misji Obserwacyjnej ONZ w Gruzji (UNOMIG). Przeniesiony został do Misji Stabilizacyjnej ONZ na Haiti (MINUSTAH) w Part-au-Prince w sierpniu 2009 r. Miał 55 kiedy nastąpiło trzęsienie ziemi.

Przed podjęciem pracy w ONZ Guillaume przez ponad 10 lat pracował w Kanadyjskim Ministerstwie ds. Obywatelskich i Multikulturalizmu. W latach 2001-2005 pracował w ambasadach Kanady w Moskwie, Republice Czeskiej, na Słowacji i w Ankarze. W tym czasie uczestniczył w kilku misjach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). W roku 1999 objął stanowisko Wyższego Urzędnika ds. Rozwoju w Kanadyjskiej Agencji ds. Międzynarodowego Rozwoju (CIDA).

16 stycznia 2010 r. Premier Kanady Stephen Harper ogłosił komunikat o śmierci Guillaume Siemieńskiego i innych Kanadyjczyków pełniących misję na Haiti. "Ich śmierć jest symbolem gotowości Kanadyjczyków i Kanadyjek do poświęcania się sprawie niesienia  bezinteresownej kanadyjskiej pomocy Haiti i innym krajom".

Guillaume kierował Wydziałem Informacji i Spraw Politycznych w Pionie Spraw Politycznych misji MINUSTAH, będąc odpowiedzialnym za kontrolę i nadzór nad tworzeniem wszelkich oświadczeń, poczynając od przemówień na uroczystościach po codzienne i cotygodniowe raporty o sytuacji na Haiti.

Jego zespół opisywał Guillaume'a jako "przyjemnego i wesołego kolegę".

Został zapamiętany za "opowiadanie dowcipów i jowialny śmiech w czasie poniedziałkowych odpraw zespołu".

Był osobą "bardzo ciepłą, z wybitną zdolnością do pełnienia nadzoru w sposób mało uciążliwy".

Zawsze inspirował pozytywną energię wśród swojej rodziny, przyjaciół i kolegów. "Cały dom mógłby się poruszyć od energii jaką inspirował".

"Był najbardziej słoneczną i kochającą osobą", powiedziała Jego siostra.

Guillaume ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Rusycystyki i Slawistyki na Uniwersytecie McGill oraz wydział Studiów nad Współczesną Sowietologią na Université de Paris III. Biegle mówił w wielu językach, wliczając angielski, francuski, rosyjski, polski oraz nieco słabszy niemiecki.

Większość życia poświęcił humanitarnym dziełom. "Prawdziwie wierzył w celowość pracy dla demokracji i praw człowieka", jak twierdzi Jego siostra.

Guillaume wraz z małżonką właśnie wrócili na Haiti po wizycie w Montrealu, gdzie spędzili z rodziną Święta Bożego Narodzenia. Guillaume odśpiewał tam skomponowaną przez siebie piosenkę, opowiadającą o swoim życiu u boku małżonki, Marii Karoliny.

Guillaume osierocił żonę i dwóch synów - Krzysztofa, który przebywa w Polsce oraz Marcina, studiującego na uniwersytecie w Montrealu.
 

Link do stron kanadyjskiego przedstawicielstwa w ONZ z biogramem Wilhelma Siemieńskiego, z którego zaczerpnięto niniejszą treść.

Kliknij, by powrócić do poprzedniej strony

Copyright 2011 by www.cmentarz-w-laskach.pl Wszystkie prawa zastrzeżone!

info@cmentarz-w-laskach.pl