Janusz Przewłocki

Nagrobek

Kliknij obraz, by obejrzeć go w powiększeniu

Biogram

Janusz Przewłocki

Jan Henryk Janusz Przewłocki h. Przestrzał (ur. 24 marca 1927 r. w Mordach, zm. 5 lipca 2007 r. w Warszawie) – polski inżynier, nauczyciel, wydawca, kolekcjoner i bibliofil, działacz opozycji demokratycznej w PRL-u. 

Syn Henryka Przewłockiego (1884-1946) i Karoliny Marii Hutten-Czapskiej (1891-1967), prawnuk Emeryka Hutten-Czapskiego. W czasie II wojny światowej walczył w AK. Po wojnie pracował w Instytucie Wydawniczym "Pax". W 1951 r. poślubił Elżbietę Czartoryską z Konarzewa.

Współpracował z "Kulturą" paryską. Związany z opozycją demokratyczną, redaktor "Biuletynu Informacyjnego" Komitetu Obrony Robotników (redaktor rubryki pt.: "Kościół i wierni"). Internowany 13 grudnia 1981 r. W latach 80. był członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Pod koniec 1987 r. był współtwórcą Archiwum Wschodniego. Następnie działacz Związku Sybiraków, po reaktywacji związku pierwszy zastępca prezesa Zarządu Głównego, twórca Komisji Historycznej Związku. Utworzył i redagował serię książkową „Wspomnienia Sybiraków".

Znawca starej fotografii polskiej. Stworzył niepowtarzalny, wielotysięczny zbiór fotografii polskiej arystokracji i ziemiaństwa, których fragment był prezentowany na wystawie "Wokół pałacu i dworu. Świat ocalony w kolekcji Janusza Przewłockiego" w Domu Spotkań z Historią w 2007 r. Fragment kolekcji znalazł się również w edycji książkowej wydawnictwa "Karta"pt. "Wokół dworu i pałacu. Z kolekcji Janusza Przewłockiego".

W 2006 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 30. rocznicę powstania KOR). 

Link do Wikipedii z biogramem Janusza Przewłockiego, z którego zaczerpnięto niniejszą treść.

Kliknij, by powrócić do poprzedniej strony

Copyright 2011 by www.cmentarz-w-laskach.pl Wszystkie prawa zastrzeżone!

info@cmentarz-w-laskach.pl