ks. Jerzy Wolff

Nagrobek

Kliknij obraz, by obejrzeć go w powiększeniu

Biogram

ks. Jerzy Wolff

Jerzy Wolff (ur. 4 marca 1902 w Pokrzywnicy, zm. 8 grudnia 1985 w Laskach) - ksiądz rzymskokatolicki, malarz, grafik, krytyk sztuki. 

Pochodził z warszawskiej rodziny księgarzy. Jego dziad August Robert Wolff był współzałożycielem wydawnictwa Gebethner i Wolff.

Wcześnie osierocony przez ojca wychowywał się pod opieką matki pod Sandomierzem i w Warszawie. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uczeń Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Ignacego Pieńkowskiego i Jana Wojnarowskiego. Po studiach w czasie pobytu w Paryżu był współzałożycielem Komitetu Paryskiego.

W okresie międzywojennym swoje prace wystawiał na rożnych wystawach w kraju i za granicą. Był krytykiem sztuki, jednym z odkrywców talentu Nikifora i kolekcjonerem jego malarstwa.

W czasie II wojny światowej mieszkał w Wilczycach. W 1945 roku przez krótki okres przebywał na Lubelszczyźnie. Później powrócił do Warszawy. Był członkiem Zrzeszenia Polskich Artystów Plastyków "Zwornik".

W kilka lat po zakończeniu wojny poczuł powołanie do życia duchownego. W 1952 roku przyjął święcenia kapłańskie. Był wikariuszem w kilku podwarszawskich parafiach archidiecezji warszawskiej. Od 1958 roku związany był z Zakładem dla Niewidomych w Laskach. Łączył wtedy posługę duszpasterską z pracą malarską.

Twórczość

Tworzył w dziedzinie malarstwa i grafiki, zajmował się publicystyką artystyczną, wykonywał temperowe dekoracje ścian kościołów. Wypracował własny styl operowania światłem i kolorem.

Większość jego prac znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. 

Link do Wikipedii z biogramem ks. Jerzego Wolffa, z którego zaczerpnięto niniejszą treść.

Kliknij, by powrócić do poprzedniej strony

Copyright 2011 by www.cmentarz-w-laskach.pl Wszystkie prawa zastrzeżone!

info@cmentarz-w-laskach.pl