Andrzej Wojciech Tretiak

Nagrobek

Kliknij obraz, by obejrzeć go w powiększeniu

Biogram

Andrzej Wojciech Tretiak (ur. 8 czerwca 1886, zm. 3 sierpnia 1944)

Tretiak

Andrzej Wojciech Tretiak ps. Profesor T., Trzciński (ur. 8 czerwca 1886 we Lwowie, zm. 3 sierpnia 1944 w Warszawie) – polski filolog, historyk literatury angielskiej, profesor filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim, dyrektor programowy Sekcji Polskiego Radia Delegatury Rządu na Kraj.

Andrzej Tretiak ukończył gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Studiował na wydziale filologicznym Uniwersytecie Wiedeńskiego i na wydziale rolniczym Uniwersytetu Wrocławskiego.

Był pierwszym profesorem filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim, od 1922 roku. W latach 1933–1939 był redaktorem czasopisma „Neofilolog”.

W roku akademickim 1939/40 prof. Andrzej Tretiak został dziekanem Wydziału Humanistycznego i podczas wojny sprawował dalej tę funkcję w podziemnych strukturach Uniwersytetu. Od 1942 roku był poszukiwany przez Niemców, opuścił Warszawę, w czasie powstania warszawskiego przyjechał do Warszawy, gdzie został zamordowany.

Był członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Andrzej Tretiak był synem Józefa i Zofii z Wilczyńskich. Ożenił się 15 stycznia 1914 roku z Adelą Świderską.

W latach 20. i 30. XX wieku mieszkał w Domu Profesorów przy ul. Nowy Zjazd 5 w Warszawie. Należał do Stowarzyszenia Mieszkaniowego Spółdzielczego Profesorów Uniwersytetu Warszawskiego.

Został zamordowany w 3. dniu powstania warszawskiego przez Niemców w swoim domu przy Nowym Zjeździe

(Wikipedia)


Kliknij, by powrócić do poprzedniej strony

Copyright 2011 by www.cmentarz-w-laskach.pl Wszystkie prawa zastrzeżone!

info@cmentarz-w-laskach.pl