Zofia Morawska

Nagrobek

Kliknij obraz, by obejrzeć go w powiększeniu

Biogram

Portret Zofii Morawskiej

Zofia Morawska (ur. 13 listopada 1904 w Turwi, zm. 15 października 2010 w Laskach) – polska działaczka społeczna, wieloletnia administratorka w Towarzystwie Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. 

Córka Kazimierza Morawskiego, ukończyła gimnazjum sióstr urszulanek w Krakowie gdzie uzyskała maturę. Po studiach pedagogicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim podjęła pracę jako nauczycielka w szkole sióstr prezentek. Po śmierci ojca w 1925 razem z matką przeprowadziła się do Warszawy.

Od 1930 związana z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, organizatorka warsztatów, świetlic, opieki indywidualnej, pośrednictwa pracy i opieki lekarskiej, zajmowała się także finansami Towarzystwa, pozyskując przez lata środki i wielu sponsorów. Pracę zawodową w Laskach zakończyła w sto trzecim roku życia.

13 listopada 2009 obchodziła 105. rocznicę urodzin - z tej okazji w kaplicy w Laskach odbyła się msza święta (listy okolicznościowe nadesłali: ks. Abp Kazimierz Nycz i ks. Adam Boniecki).

Za swoją działalność została jako pierwsza Polka w historii orderu odznaczona Orderem Orła Białego przez prezydenta Lecha Wałęsę, a także uhonorowana nagrodą im. Alberta Schweitzera oraz nagrodą Fundacji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia TOTUS" 2004; w 2004 nadano jej tytuł "Izabelińczyka Roku". W 2006 została odznaczona Orderem Gwiazdy Solidarności Włoskiej III Klasy.

W 2004 r. powstał o niej film dokumentalny pt. "Pani Zofia w Laskach" (realizacja i scenariusz: Jadwiga Nowakowska).

Mieszkała na terenie Zakładu dla Niewidomych w Laskach. 

Warto przeczytać:

Jacek Moskwa: "Nie mów o mnie. Z Zofią Morawską spotkania w Laskach", Wydawnictwo "Więź", Warszawa 2011, ISBN 978-83-62610-11-2

Link do Wikipedii z biogramem Zofii Morawskiej, z którego zaczerpnięto niniejszą treść.

Kliknij, by powrócić do poprzedniej strony

Copyright 2011 by www.cmentarz-w-laskach.pl Wszystkie prawa zastrzeżone!

info@cmentarz-w-laskach.pl