Józef Krzyczkowski ps. "Szymon"

Nagrobek

Kliknij obraz, by obejrzeć go w powiększeniu

Biogram

Józef Krzyczkowski

Józef Krzyczkowski ps. "Szymon" (ur. 23 grudnia 1901, zm. 8 sierpnia 1989) - pułkownik Wojska Polskiego, uczestnik powstania warszawskiego. 

W 1934 roku był oficerem rezerwy 32. Pułku Piechoty. Walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku.

Należał do Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestniczył w wojnie z Rosją. Od 1941 roku był kolejno żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Dowodził VIII Rejonem ("Kolczyn" - "Łęgów" - "Kampinos" - Łomianki) VII Obwodu ("Obroża" - powiat warszawski) AK Okręgu Warszawskiego. W 1942 roku otrzymał awans na kapitana.

W powstaniu warszawskim dowodził zgrupowaniem (pułk "Palmiry-Młociny") w grupie "Kampinos", był ciężko ranny w ataku na lotnisko bielańskie. Po zranieniu przekazał dowodzenie por. "Dolinie", następnie mjr. "Okoniowi".  Leczony był w szpitalu powstańczym na terenie Zakładu dla Niewidomych w Laskach.

Odznaczony orderem Virtuti Militari V klasy (1944). Po upadku powstania nadal uczestniczył w pracy konspiracyjnej, awansując w 1945 roku na majora. Po wojnie był związany z Lewicą PSL, następnie pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej i Wydawnictwie "Prasa ZSL". W 1968 został awansowany na podpułkownika WP. Zmarł w Warszawie w wieku 88 lat. 

Link do Wikipedii z biogramem Józefa Krzyczkowskiego, z którego zaczerpnięto niniejszą treść.

Kliknij, by powrócić do poprzedniej strony

Copyright 2011 by www.cmentarz-w-laskach.pl Wszystkie prawa zastrzeżone!

info@cmentarz-w-laskach.pl