s. Adela od Serca Jezusowego - Emilia Maria Rafaela Górecka

Nagrobek

Kliknij obraz, by obejrzeć go w powiększeniu

Biogram

Urodziła się 3 lipca 1893 r. w Żelazkowie w Kaliskiem, w ziemiańskiej rodzinie Góreckich h. Szeliga. 

W młodości udzielała się w Stowarzyszeniu Młodych Ziemianek, przez wiele lat była w zarządzie warszawskiego koła tego Stowarzyszenia. Działała również w związanym z ks. Korniłowiczem Bractwie Pielgrzymstwa Polskiego, którego członkinie nazywano "bratkami". Już w tym okresie uczestniczyła w organizowaniu pomocy materialnej dla Dzieła Lasek.

Do Zgromadzenia ss. FSK wstąpiła na przełomie 1928 i 1929 r. Przez długi czas była sekretarką i jedną z najbliższych współpracownic Matki Czackiej. Do rozpoczęcia wojny przebywała w Laskach, bądź w placówkach Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenia w Warszawie. Wojnę i okupację spędziła w drodze między Żułowem, Warszawą i Pruszkowem - wszędzie tam, gdzie mogła przyjść z pomocą potrzebującym. 

Po 1945 r. zorganizowała, mimo wielkich trudności tego okresu, w Małrzycach, potem w Pniewie k. Łodzi, dom dla starych i chorych niewidomych kobiet. Placówka ta jednak nie utrzymała się długo z powodu jej upaństwowienia. Siostra Adela wzięła następnie na siebie ciężar administracji tworzącego się Zakładu dla Niewidomych - filii Towarzystwa w gdańskim Sobieszewie. Tutaj pojawiły się pierwsze oznaki choroby. Wróciła do Lasek i objęła kierownictwo działu tyflologicznego.

Zmarła 6 listopada 1957 r.


Kliknij, by powrócić do poprzedniej strony

Copyright 2011 by www.cmentarz-w-laskach.pl Wszystkie prawa zastrzeżone!

info@cmentarz-w-laskach.pl